Kızıldere Katliamı 43 Yaşında

Mahir Çayan, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Saffet Alp, Sinan Kazım Özüdoğru, Ertan Saruhan, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna ve Cihan Alptekin’in Kızıldere’de katledildiği Kızıldere Katliamı’nın üzerinden 43 yıl geçti.

Peki ne oldu Kızıldere de?

12 Mart 1971 darbesinden  sonra tutuklanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972’de Ünye’deki NATO üssünde çalışan yabancı görevlileri kaçıran 10 devrimci, 30 Mart tarihinde Kızıldere’de askerler tarafından ağır makinalı silahlarla katledildi.

Tokat’ın ufak bir köyü olan Kızıldere ev sahipliği yaptı bu katliama. Takvimler istemeye istemeye 30 Mart 1972’yi gösteriyordu. Katledilenler ise gencecik fidanlar ölmesin diye canlarını ortaya koyan ve bunun bedelini canlarıyla ödeyen yine gencecik, aydın ve etrafına ışık saçan fidanlardı..

Askerlerle donatılmış. Kızıldere’de köy muhtarına ait, kerpiçten yapılmış, etrafı ablukaya alınmış, 3’ü NATO üssünde görevli olmak üzere, 13 kişiye mezar olmuş bir ev.

Köylü o zamana kadar hiç görmediği, helikopterlerle tanışmış, havan topları, bombalar, makinalı tüfekler.. Hepsi tek bir kıvılcımı bekliyor, ortalığı kana bulamak için..

Kızıldere’deki köylüler dönemin Başbakanı Nihat Erim’in “yakın o köyü, bir köy eksik kalsın, ne çıkar!” dediğini söylüyorlar. Nihat Erim’in böyle bir cümle sarf ettiğinin kanıtlanabilirliği az da olsa, katliama baktığımızda yegane belgeyi görüyoruz. Bir evin nasıl kan gölüne çevrildiğini, duvarlarının nasıl delik deşik edildiğini hepimiz biliyoruz..

Derin devlet operasyonu olarak tarihe adını kanlı harflerle yazdıran bu katliamda şaşılmayacağı üzere kimse ceza almadı. Bilakis ilk kurşunu sıkan jandarma Teğmeni Mustafa İlerisoy operasyondaki başarısından ötürü takdirname aldı sonra da terfi ettirildi..

Göz göre göre arkadaşları için ölüme giden bu gençlerin lideri Mahir Çayan, güvenlik güçleriyle iletişime geçmek için çatıya çıkıp: “Sıradan askerleri çekin üst düzeyler gelsin!” “Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik!” diyebilecek kadar korkusuzdu ve korkmadığı şey başına gelmişti..

Katliamdan sadece Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) MersinMilletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün sağ olarak kurtulduğu söylendi şimdiye kadar ..

Aslında;

Görülmektedir ki o evden sağ çıkan sadece Ertuğrul Kürkçü değildi; Saffet Alp de yaralı ama sağ çıkabilmişti. Savaş koşullarında bile yapılmayacak bir şekilde 23 yaşındaki bu gencecik insan alnına sıkılan kurşunla infaz edildi.

Bu ülkede olanlar hep gencecik fidanlara oldu ama;

Bitmedi Daha Sürüyor O Kavga,

Ve Sürecek,

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s