Püskevit ve Demokrasi

Gerçekten de çok başka bir ülke Türkiye..

Seçim yaparız yapmasına ama sonra hile oldu falan deriz biz. Demokrasiye o kadar hızlı bir geçiş yapmışız ki hala demokrasinin ne olduğunu idrak edememişiz. Üzerinden neredeyse 1 asır geçmiş demokrasiye geçeli ama hala idrak edememişiz demokrasinin kendi kendini yönetebilme özgürlüğü olduğunu. Bu hak biz tanınmış tanınmasına ama ne sandığa gitmeyi becerebilmişiz ne de istediğimizi seçebilmeyi.

Hep söylerim Türkiye’de çok partili sistem yoktur. Türkiye’de çooooook partili sistem vardır. Eee haliyle bu kadar çok parti olunca bazı partiler birbirlerini yok saymaya falan başlıyor. Sonuç olarak aynı topraklarda doğmuş aynı ekmeği aynı suyu içmiş olabiliriz ama aynı püskeviti yememişiz demek ki.

Siyasete aklım erdiğinden beri ilk defa bir seçime umutla girdim. Aslına bakarsanız umut kırıcı bir sonuçla da karşılaşmadım. Ama ilerleyen süreç insanı gerçekten de umutsuzluk durumuna düşürmeye başladı.

Demokrasinin gereği olan koalisyonun ne olduğunu biliyor muyuz? Avrupa’da muasır medeniyet dediğimiz ülkelerin çoğunun koalisyonla yönetildiğini kaçımız biliyoruz. Koalisyon istikrarı bitiriyor mu yoksa gerçek demokrasinin gereği mi koalisyon. Çok seslilik bu kadar kötü mü? Yoksa çok seslilik beyin fırtınasına mı yol açar bunu idrak etmek lazım?

Aslında mesele o kadar tirajı komik ki. Meclis başkanlığı seçimlerinde ki Devlet Bahçeli bana üniversitede “Bana taktı bu hoca” dediklerimizi aklıma getirdi.

Gerçi Bahçeli de bir akademisyendi. Takan hocalardan birisi olmadığı ne malum. Merak ediyorum  Bahçeli’nin akademisyenliği döneminde dersinden bıraktığı öğrencileri. Bugün Bahçeli’yi gördüklerinde ne diyorlar acaba?

Bugün o öğrenciler gülerek bakıyor bence belki Bahçeli yüzünden mezun olamayanlar vardır. Eğer varsa insan onlar adına bir kat daha üzülüyor. Bundan seneler önce taktığı öğrencileri eğitiminden eden Bahçeli bugün de bizi demokrasiden ediyor. Bahçeli bilmiyor mu erken bir seçimde oylarını AKP’ye kaptıracağını. Aslında Sayın Bahçeli’nin matematikle istatistikle arasının ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz ama bazen hocalar da yanlış hesaplar yapabiliyor.

Neyse biz yine de her şeye rağmen ümidimizi kaybetmeyelim. Sonuçta o bize takan hocalar emekli olduğun da biz o dersleri veririz.

En kötü ihtimal Bahçeli emekli olduğunda demokrasiyi tam anlamıyla yaşar bir elimizde çay bir elimizde püskevit keyfimize bakarız. (Çay da ki tercihim kaçak çay olacak yüksek ihtimalle.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s