Türk Milleti tuhaftır

Şaşırmayacağımız üzere bugün deTürkiye‘de üzerine yazılar yazılması gereken birçok olay gerçekleşti gel de gündemlerden gündem beğen..

CHP demokrasinin gereklerinden birisini yerine getirdi bugün. Yetmez ama Evet diyecekleri bir durumla karşılaştı CHP seçmen ve seçilenleri. Önceden belirlenen 55 ilin 10’unda geçtiğimiz günlerde ön seçim gerçekleştirilmişti. Geriye kalan 45 ilde de bugün ön seçimler gerçekleştirildi. Demokrasinin güzelliklerinden olan kendi vekilini vatandaşın kendisinin seçmesi düşüncesi az da olsa vüku bulmuş oldu emeği geçenlere teşekkürler.

Türkiye’nin en önde gelen tarihçilerinden olan namı diyar İlber Hoca bugün bir röportaj verdi. Ve acı bir gerçeği yüzümüze vurdu. ”900 yıldır değişmedik, Türkler öğrenmiyor” dedi. Aslında bu çok da tartışılası bir konu değil. Hepimizin bildiği bir gerçeği birinci ağızdan bir kez daha duymuş olduk. Bir şeyler değişir mi diye de eminim ki hiçbirimiz düşünmedik. Ee bu kadar kendini bilen bir toplumun bu özelliğini fıtratı olarak göreceğini şüphesiz ki hepimiz biliyoruz.

Uzun süredir dillerde dolaşan bir söylenti bugünler de ilk ağızlardan da tartışılmaya başland. Siyasetin MİT’i . Nedendir bilinmez ama Türkiye’de artık siyasal bir başarının sağlanması için ittifakların muhakkak olması gerektiği düşünülüyor. Görende bir İtilaf İttifak cephesi oluşturulacak zanneder. Çok partili sistemin Çoook Partili sistem haline geldiği ülkemizde ittifaklardan zarar gelmez muhakkak ama siyasetin MİT’i ne kadar başarılı olur veya böyle bir MİT olur mu hepimiz izleyip göreceğiz. Benim gönlümde geçen sağdaki bir MİT yerine soldaki bir ittifaktı oysa ki.

Biraz da dünyadaki gelişmelere değinelim. Bugün Arap Birliğinden önemli bir açıklanma yayınladı. Mısır Lideri Sisi Arap Birliği ülkelerinin ortak bir askeri güç konusunda anlaştığını söyledi. Sisi’den de bu beklenirdi tabi. Adam asker. Ama işin acı tarafı ne biliyor musunuz? Bir gün Orta Doğu ülkelerinin toplanıp da ortak bir bildiride. Aldığımız karar doğrultusunda ortak bir bilimsel faaliyet içerisinde bulunacağız diyebilecekler mi sizce? Anca ordu kurun siz maazallah bilimsel ilerlemenizi engellerler kim sıkacak silahları o zaman..

Ve dün beni en üzen olaylardan biri buradan binlerce kilometre uzaklıkta gerçekleşti. Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Alex jübilesini yaptı. Her güzel şey gibi Alex’in futbol hayatının da sonu geldi ama işin acı tarafı bu Saraçoğlu’ndan çok uzaklarda gerçekleşti. Bu da bizim ayıbımız olsun. Her şey için teşekkürler kaptan. Biz yine de bir gün seni Saraçoğlu’nda selamlayacağız..

Sabah uyandığımda açıkçası ülke gündeminden utandım. Bu kadar olay olurken bizim konuştuğumuz konu çok canımı sıktı. Şişli Etfal hastanesinde yaşlı bir teyzenin koridorun ortasına yaptığı kakası ülkenin en büyük konusu haline geldi. Sanki konuşacak başka hiçbir konumuz yoktu da. Ciddi anlamda çok tuhaf bir milletiz. Neyzen Tevfik’in bir dörtlüğü geldi aklıma ben yazmayayım ama siz ne olduğunu zaten anladınız.

Ülkenin orta yerine birileri bir şey yapar konuşmazsın ama yaşlı bir teyzenin hastane koridoruna yaptığı şey ülke gündemi olur ee bize de sadece ağlanacak halimize gülmek kalır..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s